1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

"Katyń - pamiętamy"

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów

Zbigniew Herbert "Guziki"
[ Pamięci kapitana Edwarda Herberta ]


W dniu dzisiejszym odbyła się w Gminie Jadów uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej 1940r., gdzie rozstrzelono około 21.768 tysięcy Polaków, na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Ofiarami zbrodni byli oficerowie Wojska Polskiego (naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, nauczyciele, urzędnicy państwowi), funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca.

Obchody tego ważnego wydarzenia skierowane były głównie do młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Jadów. Rozpoczęły się o godz. 12.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie. Po przywitaniu przez panią Małgorzatę Łoń przybyłych gości i delegacji ze szkół, mieliśmy okazję obejrzeć wspaniałe występy uczniów Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie. Uczniowie przypomnieli zebranym przebieg wydarzeń z 1940 roku. Po czym uczciliśmy poległych minutą ciszy. Po części artystycznej odbyło się spotkanie z uczestnikami Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z Wołomina - Panem Edwardem Olszowym,P. Hubertem Gardzińskim i P. Sławomirem Wnukiem, którzy przy pomocy zdjęć z Rajdów Katyńskich opowiedzieli nam swoje wrażenia. Można było obejrzeć także wystawę fotografii wziązaną z mordem katyńskim pt. "Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej".

Kolejnym punktem było podsumowanie konkursu plastycznego skierowanego do uczniów gimnazjum pt. "Katyń - pamiętamy" oraz wręczenie nagród zwycięzcom.

Następnie Pan Wójt Dariusz Kokoszka podziękował inicjatorce, współorganizatorce i koordynatorce uroczystości Pani Małgorzacie Łoń, uczniom i ich opiekunom Pani Małgorzacie Roguskiej i Pani Agnieszce Śliwoskiej za przygotowanie występów na bardzo wysokim poziomie. Podkreślił jak ważne są to obchody dla nas Polaków oraz fakt, że po latach możemy wreszcie głośno mówić o tej strasznej zbrodni dokonanej przez NKWD. Wyraził też nadzieję, że dowiemy się całej prawdy o katastrofie lotniczej, w której zginął Pan Prezydent Lech Kaczyński wraz z całą delegacją lecącą na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ostatnim punktem uroczystości była modlitwa poprowadzona przez Dziekana Dekanatu Jadowskiego ks. Wiesława Bocheńskiego oraz zapalenie zniczy pod Dębami Pamięci w parku w Jadowie. W Gminie Jadów posadzone są trzy dęby pamięci. Dwa dla uhonorowania aspirantów Policji Państwowej Teofila Kwiatkowskiego i Bolesława Mikulskiego, urodzonych w Jadowie i zamordowanych strzałem w tył głowy przez rosyjskie NKWD w Twerze w 1940 roku. Trzeci posadzony został dla upamiętnienia tragicznie zmarłych Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką Marią Kaczyńską i 94 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Współorganizatorzy : Wójt Gminy Jadów Pan Dariusz Kokoszka, Dziekan Dekanatu Jadowskiego Ks. Wiesław Bocheński, Radna powiatu wołomińskiego Pani Małgorzata Łoń, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie Pani Halina Filemonowicz, Dyrektor Gimnazjum im.A.Zamoyskiego w Jadowie Pani Katarzyna Popowska, Przewodniczący Rady Gminy Jadów Pan Rafał Rozpara.

Justyna Winnicka

- zobacz więcej zdjęć