1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Bliskie spotkania z historią i tradycją powiatu wołomińskiego

W dniu 12 czerwca 2013 roku odbyła się wycieczka uczniów Gimnazjum im. Andrzeja Zamoyskiego w Jadowie do Grabowa  i Ossowa. Wycieczka  została zorganizowana pod patronatem LGD Równiny Wołomińskiej w ramach  realizacji wydarzenia „Edukacja przez wycieczki – bliskie spotkania z historią i tradycją powiatu wołomińskiego”.

Pierwszy etap wycieczki to przyjazd do Grabowa k/ Tłuszcza. Tutaj uczestniczyliśmy w warsztatach  „Od kamienia do chleba”. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali historii chleba. Każdy mógł przekonać się jak ciężką pracą jest mielenie ziarna w żarnach.  Po uformowaniu bochenków i włożeniu ich do pieca - dodatkową atrakcją dla uczniów była też przejażdżka wozem konnym oraz ognisko. Na zakończenie wizyty w Grabowie z chlebowego pieca każdy zabrał swój bochenek.

Do Ossowa jechaliśmy autobusem pachnącym gorącym chlebem. Tutaj czekał na nas pan Andrzej Michalik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich  z Kobyłki, który był naszym przewodnikiem i z wielką pasją opowiedział nam o wydarzeniach 1920 roku. Przy makiecie w pawilonie ekspozycyjnym poznaliśmy historię Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Następnie wędrując po Parku Kultury „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” dotarliśmy do  Kaplicy i Cmentarza Wojennego. Naszą podróż po polach ossowskich zakończyliśmy pod krzyżem ks. Ignacego Skorupki ustawionym w miejscu jego śmierci.

Dzięki tej wyprawie każdy z nas wrócił bogatszy o nową wiedzę, przekonany, że warto gromadzić i przechowywać pamiątki rodzinne. Poznaliśmy ludzi z pasją, którzy mogą być dla nas uczniów i nauczycieli inspiracją i przykładem dla własnej aktywności.

            Małgorzata Łoń