1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Gaz łupkowy w Gminie Jadów

        
            2 czerwca 2011 roku przedstawiciele kanadyjskiej firmy LNG ENERGY Ltd.  zorganizowali spotkanie informacyjne, którego celem było przedstawienie działań firmy na teren  powiatów węgrowskiego, częściowo wyszkowskiego, wołomińskiego oraz pułtuskiego.

Firma ta otrzymała koncesję „Węgrów” na rozpoznanie i oszacowanie potencjalnych zasobów gazu łupkowego.
          Do Pałacu w Łochowie przybyli przedstawiciele gmin i powiatów zainteresowanych poczynaniami Firmy, m.in.: Krzysztof Fedorczyk - starosta węgrowski, Marian Dzięcioł - burmistrz Łochowa, Jarosław Genda - burmistrz Węgrowa, Adam Mróz - wiceburmistrz Wyszkowa, Mieczysław Wójcik - wójt Stoczka, Piotr Orzechowski - wójt Strachówki, Dariusz Kokoszka - wójt Jadowa, Andrzej Żołyński - wójt z Somianki, Stanisław Komudziński - wójt Korytnicy, Bogusław Szymański - wójt gminy Liw, starostę wołomińskiego reprezentował radny powiatowy Janusz Tomasz Czarnogórski.
          LNG Energy Ltd. reprezentowali: Richard Scherer – wiceprezes ds. Inżynieryjnych i Rozwoju i Patrycja Kujawa – dyrektor ds. Rozwoju i Komercjalizacji.
Spotkanie zostało podzielone na kilka części: prezentacja multimedialna omawiana przez Patrycję Kujawa, film przedstawiający odwiert i proces dochodzenia do złoża gazu, prezentację przygotowaną przez dr Stanisław Ciosa „Szanse związane z gazem łupkowym w Polsce”.
         W prezentacji dyrektor Patrycji Kujawy znalazły się wyjaśnienia dotyczące Firmy LNG Energy: koncesji w Papua Nowej Gwinei, USA (Oklahoma, Basen „Black Warrior”), w Polsce. Następnie omówiła koncesję „Węgrów” i obowiązki koncesyjne. Jak się okazało na naszych terenach duża ilość badań na przestrzeni ostatnich 20 lat została zrobiona przez PGNiG-e. Kolejnym obowiązkiem Firmy jest wykonanie jednego odwiertu i badania sejsmiczne. Wyjaśniła, na czym polegają badania sejsmiczne i co to jest geofon (czujnik). Te badania są podobne do badań ultrasonograficznych. W tej części wyjaśniło się wiele spraw związanych z badaniami. Pani Kujawa podkreślała kilkakrotnie, że „Nigdzie nie będzie ciężarówki, czy odwiertu, tam, gdzie nas ktoś nie chce”. Zawsze będą konsultacje z lokalnymi władzami celem ustalenia lokalizacji na badania sejsmiczne. Następnie przedstawiono prezentację dr Stanisław Ciosa. Z prezentacji wynikało też, że złoża gazu łupkowego istnieją i świadczy o tym również wydanie 86 koncesji. Jest już 7 odwiertów, następne 8 ma być w 2011r. Prezentacja przedstawiała mnóstwo korzyści wydobycia gazu łupkowego.
        Przedstawiciele władz samorządowych zadając pytania wyjaśniali swoje wątpliwości. Dużo rzeczy wyjaśnił pokazany wcześniej proces wykonywania odwiertu, metody wiercenia i zabezpieczenia, zaprezentowany przez Richarda Scherera, który jest geologiem i inżynierem naftowym z ponad 20-letnim doświadczeniem w dużych międzynarodowych firmach naftowo-gazowych.
Korzyści dla gminy wynikające z działalności górniczej na terenie gminy :

  1. W stanie obecnym 60% dochodów uzyskanych z opłat eksploatacyjnych będzie
  2. odprowadzanych do gmin
  3. Według nowego prawa górniczego aż 90% dochodów uzyskanych z opłat eksploatacyjnych będzie odprowadzana do gmin.
  4. Firma będzie partycypować w kosztach budowy dróg i innych przedsięwzięć komunalnych
  5. Stworzenie miejsc pracy dla mieszkańców gminy
  6. Możliwość wykorzystania miejscowych firm transportowych m. in. do przewozu piasku
  7. Wykorzystywanie miejscowej bazy hotelowo-noclegowej i gastronomicznej

           Samorządowcy byli bardzo dociekliwi i oczywiście zainteresowani tematem i przyszłą współpracą. Sprawa wydobywania gazu łupkowego jest wielką korzystną zmianą dla naszego regionu. Jak zapewniali przedstawiciele LNG Energy wszystkie sprawy będą omawiane i przedstawiane samorządom oraz mieszkańcom, a takie spotkania jak obecne w Łochowie będą się powtarzać.
           Obecnie badania są wysłane i analizowane w Kanadzie. Po analizach zostaną ustalone konkretne miejsca odwiertów.  Zakończenie prac przewiduje się na jesień 2011.
            W dniu 20 czerwca 2011 odbyło się drugie spotkanie w sprawie gazu łupkowego. Tym razem Pani dyrektor Patrycja Kujawa zawitała w Urzędzie Gminy Jadów, gdzie przeprowadziła rozmowę z wójtem Dariuszem Kokoszką. Wójt Gminy poinformował, iż jesteśmy jak najbardziej  zainteresowani współpracą i dołożymy wszelkich starań, aby wydobycie gazu łupkowego odbyło się na terenie naszej gminy. Byłaby to wielka szansa dla naszej gminy, oznaczałoby to zarówno ogromną poprawę kondycji finansowej gminy, jak również wielką promocję Gminy Jadów.

wiecej na temat spotkania w Gminie Jadów na http://www.netkonkret.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=482:jadow-gaz-upkowy-w-powiecie-woomiskim-&catid=2:biece&Itemid=25