Wpisany przez Justyna Winnicka-Bayram poniedziałek, 16 kwietnia 2012
„NASZPIKOWANI RADOŚCIĄ” - rejestracja dawców szpiku
Chcesz i możesz zostać dawcą szpiku kostnego !? Rejestracja w banku szpiku zajmuje tylko chwilę. Aby zostać kandydatem na dawcę i zostać zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku, wystarczy oddać 10 ml krwi. Już po raz drugi Hufiec ZHP Wołomin razem z Fundacją Przeciwko Leukemii organizują 22 kwietnia akcję Naszpikowani Radością. Patronat nad akcją objął Burmistrz Miasta Wołomin i Starosta Wołomiński Piotr Uściński.
Osoba rejestrowana nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów. Nie są potrzebne żadne wcześniejsze badania. Aby zostać Należy jedynie wypełnić krótką ankietę i oddać niewielką ilość krwi do badania. Na pobranie krwi można zgłaszać się po posiłku. Każdy, kto oddał próbkę krwi zostaje umieszczony w rejestrze potencjalnych dawców szpiku. Dane osobowe dawcy są poufne.
„Ja pokazałam, jak walczyć... Wy pokażcie, jak wygrać!” Agata Mróz-Olszewska
Organizatorzy, harcerze z wołomińskiego Hufca ZHP oraz z Fundacji zapraszają każdego, kto chce i może wziąć udział w tej szczytnej akcji, już w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia, do budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie. Tam, w godzinach 11.00 -17.00 przyjmie Państwa wykwalifikowany personel.
Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa wołomińskiego
Ważne dla potencjalnych dawców :
- Dawstwo szpiku jest honorowe. Rejestracja i sam przeszczep NIC nie kosztuje dawcę
- Do rejestru ALF PL3 (Fundacji) zapisujemy zdrowych ludzi w wieku 18 - 40 lat, blisko co 70 kandydat zostaje dawcą.
- Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje (7-14 dni).
- Wystarczy przyjść na akcję , podczas której wypełniamy krótki formularz, a następnie zostaje nam pobrane 10ml krwi, z których zostaną wykonane badania antygenów zgodności tkankowej HLA.
- Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do komputerowej bazy danych i przesyłane do światowego rejestru dawców BMDW. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.
Co dalej ?
W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i kandydata na dawcę, jest on proszony o oddanie kolejnych 10 ml krwi do dalszych badań HLA i 10 ml do badań wirusologicznych.
Bardzo szczegółowe badania krwi zarówno biorcy, jak i kandydata na dawcę mają na celu potwierdzenie zgodności antygenowej między nimi oraz wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemożliwić przeszczep.
W przypadku całkowitej lub wystarczającej zgodności, przedstawia się kandydatowi na dawcę szczegółową procedurę pobrania szpiku oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości. W tym momencie kandydat podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu, bądź nie, swojego szpiku choremu.
Po zgodzeniu się na oddanie swojego szpiku choremu, kilka tygodni przed planowaną transplantacją, dawcy pobiera się krew do autotransfuzji. Będzie ona mu podana z powrotem w trakcie pobierania szpiku.
Szpik pobiera się na 2 sposoby:
- z talerza kości biodrowej. Pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym tak, że dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają widoczne żadne trwałe ślady.
- pobranie szpiku metodą separacji komórek z krwi obwodowej, po uprzednim podaniu dawcy czynnika wzrostu.
Wybór metody pobrania następuje po uzgodnieniu z dawcą.
Szpik pobrany od dawcy zostaje podany pacjentowi do żyły głównej. Jest to zabieg technicznie zbliżony do transfuzji krwi.
Chcesz dowiedzieć się więcej przed podjęciem decyzji:
https://sites.google.com/site/wolontariatwolominzhp/projekty/naszpikowaniradoscia
Partnerzy akcji: Miejska Biblioteka Publiczna im Zofii Nałkowskiej w Wołominie, Drukarnia Mikodruk Kalisz.
Patronatem Medialnym akcję objęli TKM Tu i Teraz, My Wolomin, Życie Powiatu Na Mazowszu.