1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Zobacz jak obchodziliśmy Plener Malarski Jadowskie Klimaty

PLENER "JADOWSKIE KLIMATY  11 – 17.06. 2012 ROK"

        Po raz jedenasty Jadów gościł artystów malarzy z różnych miast naszego kraju oraz z Białorusi. Na plenerze było trzynastu twórców, którzy malowali urokliwe zakątki naszej Gminy. Wystawa poplenerowa była bardzo piękna, wystawiano na niej ponad sto prac wykonanych różnymi technikami.

         Po raz pierwszy na wernisażu wystapili sami artyści. Piękne ballady w języku białoruskim, ukraińskim i polskim zaśpiewał jeden z malarzy Edward Gałustow a swoje wiersze o ziemi jadowskiej przeczytała malarka i poetka Magdalena Raczko. Nasza młodzież wystąpiła recytując poezję Norwida, Leśmiana i naszego poety Mariusza Kubata, który napisał wiersz "Jadowskie Klimaty". Zachwycił swoim występem Jaroslaw Gołoś, uczeń LO w Łochowie, mieszkaniec Jadowa, który śpiewał i grał na gitarze.

         Starostę reprezentowała Małogrzata Łoń Przewodnicząca Komisji Finansów Rady Powiatu Wołomińskiego, która od lat znajduje czas aby być z artystami, V-ce Starostę reprezentował asystent Andrzej Zbyszyński. Honory gospodarza pełnił Wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka oraz Dyrektor GOK Jadów Halina Filemonowicz.
         Jak zwykle dopisała publiczność, mieszkańcy naszej gminy nie zawiedli, a gości z Warszawy nie brakowało. Artyści sprzedali bardzo dużo obrazów, więc miejmy nadzieję, ze ten Plener będą dobrze wspominać.
         Wernisaż zakończył się spotkaniem przy ogromnym torcie.


A oto nasi artysci :


Magda Raczko

urodzona 17.04.1967 r. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1992 roku w pracowni prof. Jana Tarasina. Aneks w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Credo artystyczne: Wznieść się ponad siebie samego, to pokonać swoje przywiązanie do logiki, rozumu, geometrii, to pokonać swoją biologiczność, ekspresyjność, swoją pierwotność. Pokonać, to nie znaczy wyrzec się. Dopełnieniem twórczości malarskiej Magdy Raczko są wiersze, które nazywa ''słownymi obrazami''. Są one częścią poszukiwania harmonii pejzażu i myśli. Brała udział  w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Malarstwa i Grafiki „Natale di Roma” (Rzym, 2008). Ważniejsze wystawy indywidualne: „Energia myśli”, Galeria „Kaplica”, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko (2010), „Doznania” (współautor Anna Szprynger), Galeria Grodzka, BWA, Lublin (2008), „Tajemnica przejścia” (współautor Roman Postek), Galeria XXI – Kuchnia, Warszawa (2008), „Zegar słoneczny” – instalacja (współautor Roman Postek), przestrzeń parku Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko (2008), „Błękit”, Austriackie Forum Kultury, Warszawa (2007), „Znak”, Galeria „Wieża”, Muzeum Zbrojownia Na Zamku w Liwie - inauguracja tomiku poezji pt.: „Przez Ciebie”(2007).


Małgorzata Bogucka

Urodziła się, mieszka i pracuje w Środzie Śląskiej. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się działalnością artystyczną, kulturalną i oświatową. Malarstwem zajmuje się również od blisko trzydziestu lat, choć sformułowanie "zajmuje się" nie jest właściwym, ponieważ maluje wtedy, kiedy czas jej na to pozwoli. Preferowanymi przez nią technikami są: olej, akryl, akwarela. Tematyka prac najczęściej wynika z jej doświadczeń życiowych i przemyśleń. Istotne miejsce w jej twórczości zajmuje portret,     w którym fizyczność osoby portretowanej obudowana jest emocjami z tą osobą związanymi. Nieobca jej jest również plakatowa forma wyrazu artystycznego. Jest kuratorką wielu wystaw autorskich. Miała wystawy autorskie, m. in.: "Małgorzata Bogucka. Akwarele", Wrocław (1988), "Małgorzata Bogucka. Akwarele i inne", Wrocław (1989), "Z miłości do Aleksego. Plakat muzealny", Środa Śląska (1997), Wrocław (1998), "Oto ja. Plakat. Malarstwo. Kostiumy", Środa Śląska (2003), "Claire de Lune", akwarele, Środa Śląska (2005), "Tajemniczy Ogród", malarstwo, Środa Śląska (2007), "Szepty", malarstwo, Środa Śląska (2009), "Widzę Was", malarstwo, portret, Środa Śląska (2011). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w całym kraju. Bierze udział w międzynarodowych plenerach malarskich m. in: Kudowa Zdrój, Sokolec, Muszyna, Lwówek Wlkp., Niemcza, Rejowiec, Gołuchów. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Australia, USA, Białoruś, Wlk. Brytania, Francja).
 

Teresa Muracka

Urodziła się w Opolu. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - dyplom w 1984r. z wyróżnieniem w pracowni Jacka Sienickiego (malarstwo) i Zbigniewa Gostomskiego (tkanina). Wystawy : XIV i XV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin; wyróżnienie i nagroda MKiS (1988 i 1990), wystawa poplenerowa laureatów, BWA Szczecin (1988), "Sztuka w obronie środowiska", Warszawa (1989), Konkurs malarski im. Z.R.Pomorskiego, Katowice (1989), XV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin; nagroda (1990), wystawa laureatów, Kamień Pomorski, Szczecin, Piła (1990), "Art - Stuttgart", Targi Sztuki, Stuttgart (1990), Ogólnopolska Wystawa Malatswa "Bielska Jesień 91", BWA Bielsko-Biała (1991), Warszawska Dekada Sztuki, ASP Warszawa (1992), "Młodzi Malarze z Polski", Galeria Gojowy, Düsseldorf (1993), "Jurajska Jesień 93", BWA Częstochowa (1993), II Triennale Plastyki "SACRUM", BWA Częstochowa (1993), Wystawa malarstwa, Galeria 13, Warszawa (1997), "Nastroje" - Galeria EL, Elbląg (1997),  "Malarstwo trwa" - Pałac Lubomirskich, Warszawa (2000), "Malarstwo" - wystawa indywidualna, Kraków (2004), "Malarstwo" wystawa indywidualna, DK Włochy (2004), WOLA-ART., Konfrontacje, Od realizmu do abstrakcji (2005), indywidualna wystawa malarstwa Warszawa – Holiday Inn (2010), wystawa indywidualna, Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej (2012).


Tomasz Awdziejczyk

Urodzony w 1961 roku w Warszawie. Studia - Wydział Sztuk Pięknych UMK Toruń i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Janusza Przybylskiego w 1988 roku. Uprawiane techniki: malarstwo i ceramika artystyczna. Prace w kolekcji Delavsky Dom – Słowenia, Muzeum w Środzie Śląskiej, w Lęborku, Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie, Galerii Zervas Art w Patras (Grecja) Galerii Narodowej w Kutaisi (Gruzja) oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne w Warszawie, Brodnicy, Kaliszu. Udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Nagrody: II nagroda w międzynarodowym konkursie malarskim JIDVEI INTER ART w Rumunii. W 2011r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał Tomaszowi Awdziejczykowi odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 
Antoni Omiotek

Maluje od 30 lat. Prezentuje tradycyjne malarstwo sztalugowe w technice olejnej. Fascynuje go przyroda, architektura, nostalgiczne klimaty. Autor 2 wystaw indywidualnych w Lublinie i Zamościu. Uczestnik kilkudziesięciu plenerów i wystaw zbiorowych m. in. w Poznaniu, Unieściu, Międzyzdrojach, Hrubieszowie, Lublinie, Kazimierzu nad Wisłą, Rzeszowie, Skokach, Supraślu, Jadowie, Kuligowie oraz Wystaw Międzynarodowych Police Art 2009, 2010 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Członek Związku Artystów Plastyków. 

 
Krystyna Bachanek,

z domu Wysocka ur. w Kamieńcu. Nauczycielka, wykształcenie wyższe zawodowe ze specjalizacją plastyczną. Przez 30 lat pracowała z dziećmi i młodzieżą Przez 24 lata organizowała nieprzerwanie warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych jest organizatorką plenerów malarskich Wydała tomik poezji „Sploty" i pisze wiersze do tematycznych wystaw malarskich. Przez wiele lat była prezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich a obecnie od 2011 roku jest Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów. W Mazowieckim Towarzystwie Kultury pełni funkcję Przewodniczącej Komisji Polonijnej. Była kronikarzem w Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. 18 obrazów autorstwa jej uczniów-studentów przekazano do Muzeum Polonijnego w Detroit, gdzie ma swoją galerię akwareli. Prace Krystyny Bachanek znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą (również w Watykanie). Jest miłośnikiem polskiej poezji, maluje do wierszy Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i ilustruje książki. Prace swe wystawiała na ok. 50-ciu wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych.


Edyta Wysokińska - Kulik

Mieszka w miejscowości Korytnica w pobliżu Węgrowa. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Dyplom ukończyła w pracowni grafiki pod kierunkiem prof. Z. Niedźwiedzia. Uczestniczyła w wielu wystawach i plenerach.
 

 
Maria Rejzner

Spotkanie z malarstwem rozpoczęłam w 1998r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach. Chcąc poznać różne techniki malarskie brałam udział w kursach organizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie. Uczestniczyłam w wielu wystawach i plenerach malarskich. Należę do Warszawskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków i do Stowarzyszenia Miniaturzystów Polskich. Od roku zachwyciły mnie miniatury i maluję je z pasją.

 
Gabriela Czarnecka

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - wydział Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Maluje od 1994 r. Preferuje malarstwo suchą pastelą, szczególnie pejzaże, kwiaty i martwą naturę. Uczestniczka wielu plenerów malarskich, w tym międzynarodowych. Autorka kilku wystaw indywidualnych w Wołominie i Szczawnie Zdrój. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych  i poplenerowych w Międzyzdrojach, Unieściu, Darłówku, Poznaniu, Kołobrzegu, Polańczyku, Długosiodle, Opatowie, Kotowie, Rzeszowie, Kuligowie, Jadowie oraz Wystawy Międzynarodowej Police Art 2010 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od dziecka interesuje się wycinanką ludową. Stworzyła własną, autorską koronkową wycinankę z uwzględnieniem motywów ludowych. Prowadzi warsztaty z wycinanki dla dzieci i dorosłych. Jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie.

 
Janusz Maśnik

Urodzony w Rymanowie w 1945r. Artysta plastyk. Prezes Stowarzyszenia Marynistów Polskich w latach 2003 - 2011r. Obecnie członek honorowy Stowarzyszenia. Malarstwo uprawia od 1968 r. Najczęstsze tematy jego obrazów to martwa natura, przyroda, morze. Jest członkiem Grupy Piaseczno, należy do Związku Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich, gdzie pełni funkcję Honorowego Prezesa. Odznaczony przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej odznaką „Zasłużony Pracownik Morza", odznaczony medalem „Zasłużony dla Polskiej Marynistyki". W swoim dorobku artystycznym miał 41 wystaw indywidualnych oraz około 100 wystaw zbiorowych i poplenerowych. Za działalność artystyczną i pracę społeczną z młodzieżą (sieroty po poległych policjantach), z którą prowadził warsztaty plastyczne, na wniosek Wojewody Mazowieckiego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach państwowych w kraju i za granicą.

 
Zbigniew Dziwosz

Urodził się w 1950r.  w Dąbrowie. Wykształcenie wyższe. Mieszka i pracuje w Warszawie. Maluje od 1968r. Techniki: pastel, akwarela, tempera, olej. Rysunek: piórko, techniki mieszane. Temat wiodący – pejzaż. W latach 1985-1990 pracownik Wydziału Kultury w Warszawie. Wydał drukiem 4 albumiki rysunku w tuszu. Laureat wielu nagród i odznaczeń w dziedzinie kultury (m. in. „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Złota Odznaka „Zasłużony dla Województwa Legnickiego”). Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Należy do: Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Towarzystwa Artystów Plastyków Bemowa.

 
Edward Gałustow

– urodził się w Armenii. Obecnie mieszka i tworzy w Witebsku na Białorusi oraz w Polsce. Uprawia malarstwo, grafikę oraz tkactwo ręczne. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Uniwersytetu Państwowego w Witebsku (1987). Członek Towarzystwa Artystów Polskich na Białorusi, Prezes Towarzystwa Plastyków „Koło” w Witebsku, członek Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej SAIE w Szczecinie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2008 r. otrzymał Srebrny Medal „Labor Omnia Vincit” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Uczestnik wielu konkursów, biennale i triennale w Polsce, Rosji i na Białorusi. Wystawy indywidualne: „Metamorfozy ornamentu”, Środa Śląska (2010), Muzeum Zbrojownia. Zamek Liw (2011), Warszawa, Kawiarnia Artystyczna „Po-Prostu” (2011), Gorlice, Muzeum „Dwór Karwacjanów i Gładyszów” (2012), Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej. Wystawa graficzna „AD Sidera” (2012) Uczestniczył w wystawach zbiorowych w Polsce, Białorusi, Rosji, Włoszech, Niemczech, Ukrainie, Węgrzech, Holandii, Austrii, Gruzji. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych na Białorusi, w Polsce, Rosji, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w USA, Kanadzie, w Holandii, Gruzji i we Włoszech.
 

Lidia Starzyńska

Zaczęłam malować nie tak dawno, zgodnie z zasadą „nigdy nie jest za późno, aby dołączyć do grona pasjonatów i malować, malować...”. Zaczęłam w pracowni plastycznej Domu Kultury w Ząbkach, potem na Nowolipkach u prof. Łobez, w pracowni Staromiejskiego Domu Kultury pod czujnym okiem S.Ryki, następnie na Zamku Królewskim, a obecnie w Centrum Promocji Kultury w Warszawie. Chętnie bywam na plenerach np. w pałacu w Nieborowie, Radziejowicach, Szczawnicy, Bolimowie, Kuligowie, Jadowie. Wystawy m. in.: Galeria Korozja i Kolor (praca jest w zbiorach galerii), galeria Orla w Ząbkach, klub Junona, Teatr Rampa na Targówku, DK Zacisze, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, Min. Rolnictwa, Min. Finansów, Urząd m. st. Warszawy. Jestem Członkiem Zarządu Oddziału Marynistów w Warszawie, należę do Warszawskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Malowanie jest dla mnie niezwykłą przygodą, pasją i radością. 

 

zobacz więcej zdjęć