1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Logopedia w Przedszkolu w Jadowie

W ramach realizacji projektu unijnego „Przedszkolne Zuchy” w Gminnym Przedszkolu w Jadowie realizowane są od września 2012r. zajęcia profilaktyki i terapii logopedycznej prowadzone przez logopedę p. mgr Agnieszkę Nieciecką.

We wrześniu zostały przeprowadzone przesiewowe badania logopedyczne. Dzieci uczestniczą w zajęciach indywidualnych lub w mniejszych grupach 2- osobowych. Dobór ćwiczeń i metod jakie są stosowane w trakcie zajęć uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka wynikające ze specyfiki zaburzenia mowy/wady wymowy, wieku dziecka, indywidualnych możliwości, współwystępujących nieprawidłowości anatomiczno-funkcjonalnych w obrębie aparatu mowy.

Podczas terapii logopedycznej prowadzone są ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny, fonacyjny, oddechowy, ćwiczenia wydłużające fazę wydechową. Wszystkie zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń, zadań i zabaw, których celem jest rozbudzenie aktywności słownej oraz skuteczne wyeliminowanie trudności. Prowadzone są ćwiczenia rozwijające mowę czynną i bierną, koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową, doskonalące pamięć, myślenie i orientacją przestrzenną. Każde dziecko posiada swój własny zeszyt ćwiczeń logopedycznych , w którym zapisywane są ćwiczenia narządów artykulacyjnych oraz inne zalecenia logopedyczne i przykłady zadań do powtarzania i utrwalania w celu zwiększenia częstotliwości, posługiwania się poprawnymi głoskami, słowami, wyrażeniami, zwrotami i zdaniami. Bardzo ważne w procesie terapii jest wzmacnianie u dziecka wiary we własne możliwości, dostrzeganie jego postępów . Nawet kilkuminutowe, ale codzienne ćwiczenia rodziców z dzieckiem przynoszą efekty. Głównie dotyczą realizacji ćwiczonego przez dziecko materiału językowego w domu, w obecności i z pomocą rodziców.

W trakcie zajęć wykorzystywane są pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu: programy multimedialne służące do terapii logopedycznej „Logo – gry”, „Mówiące obrazki”, pacynki, układanki.

Rodzice na bieżąco mają możliwość korzystania z konsultacji i porad logopedycznych w ciągu trwania całego cyklu terapii mowy. Na gazetce w „Kąciku logopedycznym” zamieszczone są istotne informacje dotyczące rozwoju mowy dziecka oraz dodatkowe ćwiczenia usprawniające aparat mowy. W razie pojawiania się trudności w przebiegu terapii mowy rodzice są zapraszani na indywidualne rozmowy, konsultacje.

mgr Agnieszka Nieciecka - Logopeda