Wpisany przez Justyna Winnicka-Bayram wtorek, 13 sierpnia 2013
Wakacyjna wycieczka dla dorosłych
W miesiącu lipcu Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie był organizatorem wycieczki dla dzieci, sierpień rozpoczęliśmy od wycieczki dla dorosłych, uczestnikami byli rodzice i dziadkowie naszych latorośli (ale ukochanych wnuków na tej wycieczce również nie zabrakło).
9 sierpnia wyruszyliśmy na Podlasie. Możemy się pochwalić, że uczestnikami wycieczki była grupa z gminy Zabrodzie, gminy Strachówka, mieszkanki Wołomina współpracujące z GOK Jadów oraz osoby, które jeżdżą z nami na prawie każdą wycieczkę. Dobrze wiemy jakie upały panowały w tych dniach, trochę obawialiśmy się jaka będzie reakcja naszych uczestników i że dużo osób zrezygnuje. Wyjeżdżamy i niespodzianka mamy komplet, kierowcą jest Pan Karol Paśnik więc spokojnie ruszamy do Grabarki. Kto tam był, ten zrozumie, że nie sposób opisać tego miejsca. Przepiękna cerkiew, ale tak naprawdę ten las krzyży robi niesamowite wrażenie. Modlitwa, chwila skupienia, prywatne intencje i ofiarowania. Wyjeżdżamy z Grabarki, która dla prawosławnych jest tym czym dla katolików Jasna Góra. Przed nami Mielnik – pani przewodnik już na nas czeka, zwiedzanie zaczynamy od Muzeum Dziejów Ziemi Mielnickiej, następnie Góra Zamkowa nad Bugiem, prawosławna cerkiew parafialna, z tarasu widokowego możemy oglądać jedyną w Polsce czynną odkrywkową kopalnię kredy. Nie wszyscy wiedzą, że w Mielniku powstanie Park Historyczny, którego główną ideą jest „przeniesienie” odwiedzających obiekt do scenerii XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zostanie to zrealizowane w oparciu o „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz jej ekranizację w reżyserii Jerzego Hoffmana. Zwiedzając park będzie można się przekonać, jak wyglądało życie codzienne ludzi z XVII wieku – jak mieszkali, pracowali, odpoczywali i walczyli. Pierwszym etapem budowy Parku jest Stanica Chreptiowska, której otwarcie przewidziane jest na koniec roku 2014 (i tutaj mamy odpowiedź kiedy ponownie jedziemy do Mielnika).
W Drohiczynie mamy chwilę czasu wolnego, który każdy wykorzystuje bardzo aktywnie. Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia. W XI wieku był to gród na pograniczu rusko-polskim z ważną komorą celną nad Bugiem, którym spławiano towary na Ruś. Od 1991 Drohiczyn jest siedzibą diecezji drohiczyńskiej. Znajdują tu się trzy kościoły i jedna cerkiew prawosławna. 10 czerwca 1999 odbyło się tu spotkanie ekumeniczne z papieżem Janem Pawłem II.
Rejs statkiem po Bugu pozostawia niesamowite wrażenia, "zdobycie" przez niektórych Grodziska na Górze Zamkowej również na długo pozostanie w pamięci. Następnie zwiedzamy Bazylikę katedralną i udajemy się do MGOK, gdzie wszystkich (przede wszystkim panów) czeka miła niespodzianka. Znajduje się tutaj wystawa przedstawiająca część kolekcji starych motocykli, w skład której wchodzi ponad 200 sztuk modeli z różnych zakątków świata. Wystawie motocykli towarzyszy również wystawa tablic rejestracyjnych z całego świata.
Wycieczkę kończymy ogniskiem, po którym humory jeszcze bardziej dopisują. Wracamy, ale już myślimy o następnej wycieczce, kto z nami nie był niech żałuję – było warto.
Małgorzata Gałązka