1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Uroczyste otwarcie targowiska w Jadowie

Dzień 10 maja br. na długo pozostanie z pamięci mieszkańców Gminy Jadów i przybyłych gości. Tego dnia odbyło się bowiem uroczyście otwarcie zmodernizowanego targowiska w Jadowie połączone z Festynem Ludowym i Festiwalem Smaków – Jadowskich Wyrobów Tradycyjnych.

„Nasze targowisko rodziło się w wielkich bólach. Targi w Jadowie to tradycja, chcemy, aby targ w Jadowie rozwijał się i przyciągał jak najwięcej turystów, dlatego planujemy, aby dodatkowo odbywały się one w soboty. Pragnę, aby sobotnie targi były atrakcją turystyczną, by obok kupców byli tez artyści, sprzedawcy rękodzieła artystycznego, wyrobów regionalnych i innych. Ten piękny teren będzie też służył do wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, które przyciągną ludzi chcących miele spędzić czas …”  – mówił Wójt Gminy Jadów.
 
Gdy tylko pojawiła się szansa na dofinansowanie inwestycji w ramach programu „Mój rynek”, przystąpiliśmy do projektowania. Mieliśmy ograniczenia czasowe, finansowe, musieliśmy spełniać też szereg warunków, aby otrzymać dofinansowanie. Udało się złożyć dobry wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 968.141,00 zł. Niestety okazało się, że kwota początkowo zabezpieczona w budżecie gminy nie była niewystarczająca, dlatego musieliśmy ogłaszać aż cztery przetargi. W końcu Rada Gminy przesunęła brakujące 200.000 zł,  mogliśmy więc wyłonić wykonawcę i przystąpić do realizacji. Ostateczny koszt realizacji inwestycji wyniósł 1.824.759,93zł
 
Dzień otwarcia targowiska był wielkim świętem dla naszej społeczności lokalnej. Tylu wspaniałych gości w historii naszej Gminy jeszcze nie było. Swoją obecnością zaszczycili nas bowiem :

1.      Pan Janusz Piechociński-Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki
2.      Pani Bożena Żelazowska -Zastępca Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 
3.      Pan Adam Struzik -Marszałek Województwa Mazowieckiego
4.      Pan Krzysztof Strzałkowski-Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego
5.      Pan Radosław Rybicki- Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich
6.      Pan Artur Dąbrowski- Prezes Zarządu WFOŚiGW
7.      Pan Dariusz Grajda- Członek Zarządu w Spółce Koleje Mazowieckie
8.      Pan Piotr Uściński -Starosta Powiatu Wołomińskiego
9.      Pan Piotr Orzechowski -Wójt Gminy Strachówka
10.  Pan Paweł Bednarczyk Burmistrz Miasta Tłuszcz
11.  Pan Kazimierz Rakowski –Wójt Gminy Klembów
12.  Pan Marian Dzięcioł -Burmistrz Łochowa
13.  Pan Robert Roguski – Burmistrz Miasta Kobyłka
14.  Pan Zenon Zadróżny -Zastępca Wójta Gminy Dąbrówka
15.  Ks. Dziekan Wiesław Bocheński i księża z naszej gminy
16.  Pan Paweł Solis – Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego wraz z radnymi
17.  Pan Andrzej Garbarczyk-Przewodniczący Rady Gminy Zabrodzie
18.  Pan Rafał Rozpara – Przewodniczący Rady Gminy Jadów wraz z radnymi
19.  Pani Jolanta Tlaga- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie
20.  Pani Maria Chmielewska -Dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wołominie
21.  Sołtysi Gminy Jadów
22.  dyrektorzy placówek oświatowych
23.  właściciele koni
24.  artyści
25.  mieszkańcy i przybyli goście.


Po otwarciu imprezy i przywitaniu zacnych gości przez Wójta Gminy Jadów, nastąpiła prezentacja stoisk z potrawami regionalnymi. Można było spróbować „Strachowskich pyz z mięsem”, „Klusek z serem Ewcia”, „Żuru myszadlańskiego”, „Celineczek”, „Bigosu mazowieckiego”, „Sernika urlańskiego”, „Szarlotki szewnickiej”, „Przysmaków Jackowych”, ”Smakołyków Wiesiowych”. Wielkim powodzeniem cieszyła się „Grochówka zawiszyńska” oraz stoisko mieszkańców Wójt. Do degustacji był też miód p. Alicji Czerwińskiej i p. Krzysztofa Suchockiego, a także wypieki ze wszystkich pobliskich piekarni: Jadowskiej Piekarni Cukierni Mirosław Laska, Piekarni Robson, Piekarni Adampol i Piekarni z Szewnicy.

Gościć mogliśmy także wielu zdolnych artystów z grona malarzy, rzeźbiarzy, rękodzieła i wikliniarstwa. Pani Anna Ziółkowska zaprezentowała przygotowaną przez Bibliotekę w Urlach wystawę o historii targów jadowskich.

Przybyli goście mogli zobaczyć występ Klubu Emerytów i Rencistów „Spokojna Jesień” z Urli, następnie programy zaprezentowane przez uczniów szkół z Szewnicy, Nowinek, Myszadeł, Jadowa i Urli.

O godz. 10.15 miał miejsce najważniejszy punkt wydarzenia, a mianowicie uroczyste przecięcie wstęgi. Przecięcia dokonali : Pan Janusz Piechociński, Pani Bożena Żelazowska, Pan Adam Struzik, Pan Krzysztof Strzałkowski, Pan Radosław Rybicki, Pan Artur Dąbrowski, Pan Grzegorz Świętorecki, Ks. Dziekan Wiesław Bocheński, Pan Dariusz Kokoszka i Pan Rafał Rozpara.

Po przecięciu wstęgi ks. Wiesław Bocheński dokonał poświęcenia Targowiska, po czym przemówienia okolicznościowe wygłosili : Pan Janusz Piechociński, Pan Adam Struzik, Pan Piotr Uściski oraz wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka. Następnie historię targów w Jadowie, która sięga XV wieku, przypomniał Pan Rafał Rozpara.

Kolejnym punktem programu był pokaz Polskiego Systemu Walki Wręcz – Haller, a także występy naszych najmłodszych artystów z przedszkola w Jadowie. Brawurowo wykonane występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

W tym dniu odchodziliśmy w Gminie Jadów również Dzień Konia. Podczas uroczystości miało miejsce uroczyste poświęcenie konia z pobliskiej stajni, którego dokonał ksiądz dziekan Wiesław Bocheński. Konie we wcześniejszych latach były wizytówką targowiska w Jadowie, dlatego też postanowiono w ten sposób wrócić do korzeni naszych targów. Trochę więcej informacji na temat tych wspaniałych zwierząt przybliżyła zebranym właścicielka stajni, a zarazem organizatorka Jadowskiego Dnia Konia Pani Weronika Kobylińska. Swoje stoiska miały też stajnie: Rafa z Nadkola, Pasja ze Skuszewa, Stajnia Kaliska oraz Orliczówka Agroturystyka i Ciok Farm Jadów. Wszyscy chętni mogli przejechać się bryczkami, dla bardziej zaawansowanych czekały konie do ujeżdżania.

Na zakończenie pierwszej części uroczystości na scenie pojawił się Eko – Kabaret z programem „Na ludową nutę” ,dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne w GOK i uczniowie gimnazjum w Jadowie.

Druga część rozpoczęła się o godz. 17:00. Przed publicznością wystąpił zespół pieśni i tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego. Zespół składający się z 50 osób zaprezentował nam tańce narodowe oraz tańce i piosenki regionalne z Podlasia, Lubelszczyzny i Opoczna. Na koniec festynu wystąpił Duet Gama, który prowadził zabawę taneczną do późnych godzin.
 
Korzystając z okazji pragniemy podziękować wszystkim przybyłym na uroczystości. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia, a zwłaszcza pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie z Panią dyrektor Haliną Filemonowicz na czele. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania targowiska w Jadowie tj. Panu Marszałkowi i całemuUrzędowi Marszałkowskiemu, a szczególnie pracownikom Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich z Panem Dyrektorem Radosławem Rybickim na czele, Wykonawcy -Przedsiębiorstwu Realizacji Robót Drogowych „DRÓG-BUD” Panu Zbigniewowi Krajewskiemu, wszystkim pracownikom Urzędu Gminy, zwłaszcza referatowi inwestycji i referatowi finansowemu.
 
Pozytywnie odebrana impreza przez mieszkańców naszej gminy potwierdza potrzebę ich organizacji, dlatego dołożymy wszelkich starań do ich kontynuowania, co przyczyni się do większej integracji lokalnej społeczności.

- zdjęcia S.Suchockiej
- zdjęcia M.Kalinowskiego