Wpisany przez Justyna Winnicka-Bayram środa, 01 marca 2017
Reforma oświatowa w Gminie Jadów
W dniu wczorajszym (28.02.2017r.) odbyła się Sesja Rady Gminy Jadów, na której przyjęto uchwałę ws. reformy oświatowej. Jest to bardzo kontrowersyjny temat, który budzi wiele emocji.
Radni z Gminy Jadów wraz z Wójtem oraz wieloma innymi osobami od dłuższego czasu próbowali znaleźć najlepsze rozwiązanie. Odbyły się w tym celu liczne konsultacje w Kuratorium Oświaty, szkołach i na posiedzeniach Komisji Rady. Rozważano różne koncepcje.
Ostatecznie Rada Gminy Jadów przyjęła Uchwałą Nr XXVII/199/2017 Rady Gminy Jadów z dnia 28 lutego 2017r. w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, rozwiązanie, aby na dwa lata wszyscy uczniowie klas VII i VIII byli dowożeni do szkoły w Jadowie tak jak dotychczas, utworzonej w budynku obecnego gimnazjum. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 2 było przeciwko, a jedna osoba się wstrzymała.
Na podstawie przyjętej uchwały Gimnazjum im. Andrzeja Zamoyskiego zostało przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową, w którym będą funkcjonowały klasy dotychczasowego gimnazjum oraz klasy VII- VIII następujących szkół:
1) Szkoła Podstawowa w Jadowie nr 2, Jadów, ul. 11-go Listopada 15/17 05-280 Jadów;
2) Szkoła Podstawowa w Urlach, Urle, ul. Żwirki i Wigury 4 05-281 Jadów;
3) Szkoła Podstawowa w Szewnicy, Szewnica, ul. Kościelna 28 05-281 Jadów;
4) Szkoła Podstawowa w Myszadłach, Myszadła 65, 05-280 Jadów.
Obowiązek nauki w przekształconej szkole realizowany będzie:
1) w roku szkolnym 2017/2018- klasy VII;
2) w roku szkolnym: 2018/2019- klasy VII i VIII;
3) w roku szkolnym 2019/20- klasy VIII.
Przyjmując takie rozwiązanie brano pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci, ale i dobro całej gminy. Okres przejściowy pozwoli na lepsze przygotowanie się do tej reformy, czyli przygotowanie techniczne szkół, pedagogiczne kadry pedagogicznej i dawał by czas na realizację wcześniej zaplanowanych zadań inwestycyjnych. Obecnie szkoły nie są wystarczająco przygotowane na utworzenie w swoich placówkach klas VII i VIII, nie posiadają wystarczających lokali, a także wyposażenia, chociażby pracowni fizycznych, czy chemicznych. Dzięki dowożeniu do szkoły w Jadowie dzieci będą miały dostęp do wszystkich niezbędnych pracowni, poza tym będą miały bardzo dobre warunki lokalowe.
Podkreślamy, że jest to projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, ostateczna uchwała zostanie przyjęta do końca marca 2017r.
Logo reformy pochodzi ze strony Ministerstwa Edukacji
- Uchwała ws. projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego- zobacz