1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Reforma oświatowa w Gminie Jadów

Zdjęcie użytkownika Strona Gminy Jadów.W dniu wczorajszym (28.02.2017r.) odbyła się Sesja Rady Gminy Jadów, na której przyjęto uchwałę ws. reformy oświatowej. Jest to bardzo kontrowersyjny temat, który budzi wiele emocji.

Radni z Gminy Jadów wraz z Wójtem oraz wieloma innymi osobami od dłuższego czasu próbowali znaleźć najlepsze rozwiązanie. Odbyły się w tym celu liczne konsultacje w Kuratorium Oświaty, szkołach i na posiedzeniach Komisji Rady. Rozważano różne koncepcje.
 
Ostatecznie Rada Gminy Jadów przyjęła Uchwałą Nr XXVII/199/2017 Rady Gminy Jadów z dnia  28 lutego 2017r. w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, rozwiązanie, aby na dwa lata wszyscy uczniowie klas VII i VIII byli dowożeni do szkoły w Jadowie tak jak dotychczas, utworzonej w budynku obecnego gimnazjum. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 2 było przeciwko, a jedna osoba się wstrzymała.
 
Na podstawie przyjętej uchwały Gimnazjum im. Andrzeja Zamoyskiego zostało przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową, w którym będą funkcjonowały klasy dotychczasowego gimnazjum oraz klasy VII- VIII następujących szkół:
1)      Szkoła Podstawowa w Jadowie nr 2, Jadów, ul. 11-go Listopada 15/17 05-280 Jadów;
2)      Szkoła Podstawowa w Urlach, Urle, ul. Żwirki i Wigury 4 05-281 Jadów;
3)      Szkoła Podstawowa w Szewnicy, Szewnica, ul. Kościelna 28 05-281 Jadów;
4)      Szkoła Podstawowa w Myszadłach, Myszadła 65, 05-280 Jadów.

Obowiązek nauki w przekształconej szkole realizowany będzie:
1)     w roku szkolnym 2017/2018- klasy VII;
2)     w roku szkolnym: 2018/2019- klasy VII i VIII;
3)     w roku szkolnym 2019/20- klasy VIII.
 
Przyjmując takie rozwiązanie brano pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci, ale i dobro całej gminy. Okres przejściowy pozwoli na lepsze przygotowanie się do tej reformy, czyli przygotowanie techniczne szkół, pedagogiczne kadry pedagogicznej i dawał by czas na realizację wcześniej zaplanowanych zadań inwestycyjnych. Obecnie szkoły nie są wystarczająco przygotowane na utworzenie w swoich placówkach klas VII i VIII, nie posiadają wystarczających lokali, a także wyposażenia, chociażby pracowni fizycznych, czy chemicznych. Dzięki dowożeniu do szkoły w Jadowie dzieci będą miały dostęp do wszystkich niezbędnych pracowni, poza tym będą miały bardzo dobre warunki lokalowe.

Podkreślamy, że jest to projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, ostateczna uchwała zostanie przyjęta do końca marca 2017r.

Logo reformy pochodzi ze strony Ministerstwa Edukacji
 

  • Uchwała ws. projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego- zobacz