Wpisany przez Justyna Winnicka-Bayram piątek, 03 marca 2017
Wykład znanego profesora w Urlach
25 lutego Urle odwiedziła prawdziwa gwiazda medycyny rodzinnej: prof. Andrzej Śliwowski, specjalista chorób wewnętrznych i laureat tytułu Gloria Medycyny.
Prof. Śliwowski jest w Polsce jednym z ojców założycieli specjalizacji, jaką jest medycyna rodzina. To m.in. jemu zawdzięczamy fakt, że każdy z nas może się zapisać do lekarza rodzinnego. Jako specjalista najwyższej klasy w tej dziedzinie, wciąż naucza, daje wykłady i prelekcje, ucząc młodszych lekarzy. W Urlach odbyło się właśnie jedno z takich spotkań doskonalących. Pomysł spotkania wyszedł od Profesora, natomiast w organizację zaangażowali się właściciele poradni medycyny rodzinne j w Urlach i Jadowie, państwo Mirosława i Marek Domańscy wraz z córką, Magdaleną Rybner - Domańską. Znają pana profesora od lat, a jako wyraz uznania nadali przychodni imię profesora Śliwowskiego, który zgodził się objąć ją swym patronatem. Stąd pomysł kameralnego spotkania doszkalającego został przedstawiony właśnie państwu Domańskim.
Na spotkanie została zaproszona grupa lekarzy z Warszawy i Ostrołęki oraz miejscowi specjaliści. Przychodnię dr Elżbiety Mikulskiej reprezentował dr Wojciech Strzałkowski. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Nadliwie w Urlach. Przebiegło w ciepłej atmosferze. Rozpoczęło się pysznym obiadem, zwieńczonym kawą i ciastem domowej roboty. Posiłek umilały anegdoty i opowieści towarzyskie. Ciekawostką jest fakt, że profesor przybył w towarzystwie siostry i mamy – jego rodzicielka ma 105 lat, wciąż jest sprawna intelektualnie i uczęszcza na wykłady! Posiłek serwowali państwo Gutowie, prowadzący Nadliwie. Bardzo uprzejma, a jednocześnie dyskretna obsługa dodała spotkaniu stylu. Całość sfinansowała firma Polfa Tarchomin, której przedstawiciele też byli obecni na wykładzie.
W części merytorycznej Prof. Śliwowski mówił o leczeniu antybiotykami, między innymi schorzeń dróg oddechowych oraz coraz powszechniej występującej boreliozy. Po wykładzie Profesor rozdał słuchaczom napisaną przez siebie broszurę, w której było streszczenie różnych materiałów naukowych na poruszany temat, z własnym komentarzem.
Agata Domańska