1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

"Akademia Młodego Obywatela im. Jana Karskiego"

Zdjęcie użytkownika Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.W dniach 11 - 14 IX 2017 r. pani Justyna Powalska zorganizowała bezpłatny wyjazd do Warszawy na 4 dniowe warsztaty edukacyjne, gdzie  uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Szewnicy uczestniczyli w edycji "Akademia Młodego Obywatela im. Jana Karskiego".  Pierwszego dnia wszyscy gościli w  siedzibie fundacji oraz poznawali kolegów z Zakroczymia, którzy razem z nami uczestniczyli w programie.


Drugi dzień "Akademii Młodego Obywatela" rozpoczął się wycieczką po Sejmie. Przewodniczka opowiedziała młodzieży o funkcjonowaniu Sejmu i pokazała na zdjęciach jego najważniejsza miejsca – z racji na trwające obrady nie mogliśmy zwiedzić całego Sejmu. Udało się za to wejść do galerii sali posiedzeń, gdzie obejrzeliśmy rozpoczęcie obrad.

Następnie w sali "Menora" na placu Grzybowskim trener Paweł Bilski poprowadził zajęcia zatytułowane "Wolontariat i aktywne uczestnictwo czyli co mogę̨ zrobić́ dla swojej Małej Ojczyzny". Uczniowie ćwiczyli umiejętność pracy w grupach i dowiedzieli się, jak sami mogą zaangażować się w pomoc w swojej miejscowości.

Kolejne warsztaty pt. "Co to znaczy być patriotą. Współczesny wymiar obywatelstwa" poprowadził Filip Pazderski w Domu Spotkań z Historią. Nasi podopieczni dowiedzieli się o współczesnym wymiarze patriotyzmu i postawie obywatelskiej. Ostatnim punktem dnia był pokaz filmu Sławomira Grünberga "Karski i władcy ludzkości".

Trzeci dzień Akademii rozpoczął się krótką prelekcją prezes Junczyk-Ziomeckiej, stanowiącą wstęp do warsztatów. "Reportaż po sąsiedzku, czyli czego nie wiemy o historii naszego regionu". Podczas trzygodzinnych warsztatów trenerki przygotowały uczniów do ich "zadania domowego" – napisania krótkiego eseju opisującego historię, jaką poznają podczas przeprowadzenia wywiadów w swoim miejscu zamieszkania.

Kolejnym punktem była dwugodzinna wycieczka z przewodnikiem po Muzeum POLIN.Nowoczesne i interaktywne muzeum bardzo się spodobało młodzieży uczestniczącej w "Akademii", mimo zmęczenia do samego końca pilnie przysłuchiwali się opowieści przewodniczki o tysiącletniej historii Żydów na ziemiach polskich. Nie mogło także zabraknąć przystanku przy warszawskiej ławeczce Karskiego!

Zwieńczeniem dnia było spotkanie z Andrzejem Fąfarą, stypendystą Fundacji, pracującym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przybliżył on uczestnikom szczegóły pracy w służbie dyplomatycznej.

Ostatniego dnia "Akademii Młodego Obywatela" uczniowie spotkali się w siedzibie Fundacji z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, a także odwiedzili synagogę, kościół ewangelicko-reformowany i cerkiew. Liczymy na to, że pomoże im to prowadzić życie w duchu Karskiego – w poszanowaniu innych religii.  Na zakończenie każda szkoła otrzymała doposażenie do pracowni historycznej. Dziękujemy fundacji im. Jana Karskiego, dzięki której mogliśmy w tych warsztatach uczestniczyć.

Justyna Powalska

Zdjęcie użytkownika Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Zdjęcie użytkownika Publiczna Szkoła Podstawowa Szewnica.
Zdjęcie użytkownika Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Zdjęcie użytkownika Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.