1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

„KATYŃ 1940 – PAMIĘTAMY”

Obraz może zawierać: na zewnątrz

13 KWIETNIA OBCHODZONY JEST DZIEŃ PAMIĘCI
OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej. W komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.

„Płacz
łzami całego świata
Kiedy już wiesz o Katyniu
Łzami
Które nie znaczą twarzy
Ale wstrząsają wnętrzem człowieka
Sceny okrutne
Straszne, niewyobrażalne
Pochylam wzrok
Wiedząc, że zrobili to przecież ludzie …” Piero Onifrani

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.

Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zamordowanie ponad 25. tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego - Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię, którzy złożyli pod nią swoje podpisy.

„Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego (...). Sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia” - pisał o polskich oficerach szef NKWD Ławrientij Beria.

Pamiętajmy, że wśród ofiar znajdowali się również mieszkańcy Jadowa i okolic. W Twerze zostali zamordowani strzałem w tył głowy: Teofil Kwiatkowski ,aspirant policji państwowej ur. 20 grudnia 1892 roku w Jadowie oraz Bolesław Mikulski, aspirant policji państwowej ur. 1894 roku w Jadowo Kolonie.
CZEŚĆ PAMIĘCI WSZYSTKICH POMORDOWANYCH NA NIELUDZKIEJ ZIEMI!

W ramach obchodów 80 rocznicy odbył się Gminny Konkurs Plastyczny „KATYŃ 1940 – PAMIĘTAMY” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Szewnicy
Jury oceniło prace następująco:
I miejsce – Justyna Rudzińska
II miejsce – Adam Czerwiński
III miejsce – Jakub Świderski
Wyróżnienia: Paulina Jakubik, Karolina Rodźko, Bartek Suchenek

Dziękujemy za udział w konkursie - jest to wspaniałe świadectwo pamięci.

Nagrody zostaną wręczone po powrocie uczniów do szkół.
 


Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Obraz może zawierać: na zewnątrz Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Brak dostępnego opisu zdjęcia. Obraz może zawierać: 1 osoba