1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Sanktuarium Świętego Krzyża w Jadowie

Image 1

15 września 2013r. arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podniósł kościół w Jadowie do rangi Sanktuarium „Świętego Krzyża”.

» Więcej…

Gustaw Orlicz-Dreszer

Image 1

Gustaw Orlicz-Dreszer (1889-1936) generał polski.
Urodził się 2 października 1889 roku w naszej gminie  w Jadowie.

» Więcej…

Hrabia Andrzej Zamoyski - właściciel dóbr jadowskich

Image 1

"Mam za zasadę wszędzie pracować, jakbym miał żyć wiecznie i zawsze starać się żyć, jakbym miał umrzeć jutro"

A.Zamoyski

» Więcej…

Nasza Gmina

Image 1

Gmina Jadów położona jest w południowo-wschodniej części Równiny Wołomińskiej, nad rzeką Liwiec i Osownicą. Ma charakter rolniczy i graniczy z gminami rolniczymi przynależnymi do powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego.

 

 

» Więcej…

Szkoci w Jadowie. W XIX wieku osadnicy ze Szkocji wybrali Jadów.

Image 1

W roku 1843 hrabia Andrzej Zamoyski sprowadził do Jadowa osadników szkockich znanych z gospodarności. Sprowadził do swoich dóbr kilka szkockich rodzin, wydzierżawiając im folwarki w Zawiszynie, Sulejowie i Nowinkach.

 

 

» Więcej…
Previous
następna

Nasza Gmina

Image 1

Gmina Jadów położona jest w południowo-wschodniej części Równiny Wołomińskiej, nad rzeką Liwiec i Osownicą. Ma charakter rolniczy i graniczy z gminami rolniczymi przynależnymi do powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego.

 

 

Największą miejscowością w gminie jest Jadów, będący siedzibą władz gminy, a także większości lokalnych instytucji. Początki Jadowa datuje się na przełom XIV/XV wieku. W skład gminy wchodzi 28 sołectw, jej powierzchnia wynosi 11 655,3425 ha, co stanowi 12,23% powierzchni powiatu. Liczba mieszkańców to 7 659 (stan na 31.12.2011). Przez obszar gminy Jadów przebiega linia kolejowa PKP. Oryginalną formę posiada kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża św. w Jadowie. Świątynia zaprojektowana została przez arch. Józefa Piusa Dziekońskiego, który na terenie województwa siedleckiego zaprojektował kilkanaście kościołów. Poszczególne elementy i detale architektoniczne kościoła jadowskiego reprezentują styl neoromański.

Jedną z atrakcji Gminy Jadów jest rzeka Liwiec, mająca ok. 120 kilometrów długości. Jest to płytka rzeka, posiada dość urozmaicone brzegi, począwszy od wysokich skarp po płaskie mielizny, przebiegające przez obszar NATURA 2000. Nad rzeką można spacerować po piaszczystych, wysadzanych wierzbami duktach. Koryto i zatoczki upodobały sobie bobry. Obszar doliny pokryty jest głównie przez łąki i pastwiska, nielicznie występują łęgi olchowe, olchowo-jesionowe i niewielkie skupiska lasów iglastych. Dolina Liwca jest cenną ostoją ptaków wodno-błotnych.

Walorem turystycznym gminy jest miejscowość Urle – wieś letniskowa. Walorami wypoczynkowymi Urli są liczne lasy oraz rzeka Liwiec. Miejscowość leży wśród borów sosnowych. Duża powierzchnia lasów i brak przemysłu sprawiają, że ma czyste powietrze oraz nieskażone środowisko, a mikroklimat wpływa bardzo korzystnie na drogi oddechowe. Ponadto w okolicy występują źródła solanek o temperaturze 62°C. Urle posiadają ponad stuletnie budownictwo regionalne. Ponadto są tu organizowane imprezy kulturalne cieszące się dużym zainteresowaniem, min. wieczorki z muzyką kameralną czy poezją prezentowane przez znanych ludzi.

Dużą atrakcją Gminy Jadów są także corocznie organizowane plenery rzeźbiarsko-malarskie, na które przybywają malarze i rzeźbiarze z całej Polski. Zakończeniem pleneru jest wystawa, na której można podziwiać oraz zakupić przepięknie wykonane prace.

Lody z Jadowa to jedna z niewielu legend, których możesz zasmakować. Prawdziwe lody, kręcone w rodzinnej firmie, na podstawie receptury strzeżonej przez nestorkę rodu Kwiatków. Wystarczy pojawić się w Jadowie w okolicach kościoła i wstąpić do lodziarni. Magia chłodnego kremu podanego na kruchym rożku pozostawi swój słodki ślad w świadomości każdego miłośnika owoców królowej śniegu.

Te i wiele innych atrakcji w naszej gminie stanowi o jej wyjątkowości, dlatego też zapraszamy wszystkich do odwiedzenia jej przyjaznych progów.

Audycja o gminie

Psy do adopcji

Gaz w Gminie Jadów

Znalezione obrazy dla zapytania jadów

Spółka Wodna

WAŻNE

Urząd Gminy Jadów


Urząd Gminy Jadów
ul. Jana Pawła II 17
05-280 Jadów


tel. (25) 675-40-44, 675-40-46
fax: (25) 675-43-84
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Read more ...

Kontakt z urzędem

Dane teleadresowe urzędu.

Read more ...

Plan odnowy miejscowości Jadów


Uchwała Nr XXXI/189/2009
Rady Gminy Jadów
z dnia 22grudnia 2009 r.

w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Jadów

Read more ...

Straż pożarna

Szczepienia COVID 19

Szczepienia w gminie Jadów

Read more ...

Spis powszechny 2021

Gmina Jadów z lotu ptaka
Zobacz jak wyglada Gmina Jadów z lotu ptaka (zdjęcia wykonane we wrześniu 2012r.) - zobacz zdjęcia

Read more ...

Strategia Rozwoju Turystyki Doliny Liwca na lata 2015-2020 z perspektywą do roku 2025

Strategia Rozwoju Gminy Jadów do 2023

SMOG

Ostrzeżenia o złej jakości powietrza :

Read more ...

Wyłączenia prądu

Portal dla firm

Dla rolników

SOŁECTWA

Statut sołectw

Sołtysi kadencja 2014-2018

Sołtysi 2018-2023

RODO w gminie

MAPA GMINY

Pomoc prawna

ORGANIZACJE

Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach

Stowarzyszenie Rozwoju Urli i okolic

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów "Spokojna Jesień" w Urlach

Sekcja emerytów i rencistów

czytaj

Zestawienie organizacji w Gminie Jadów

KONSULTACJE / NGO

Konsultacje w sprawie Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi ... na 2012 r.

Konsultacje w sprawie organizacji pracy przedszkoli

Otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych - luty/marzec 2012

Konsultacje z mieszkańcami wsi Strachów

Konsultacje ws. Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2013r.

Otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych - luty 2013r.

WZORY DOKUMENTÓW

Pogram współpracy i konkurs ofert - 2014r.

Zmiana granic sołectw – marzec 2014r

Program wspólpracy i konkurs - 2015

Program współpracy i konkurs 2016r.

PUNKT DORADZTWA DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Program współpracy na 2017

Tryb pozakonkursowy 2017

Uproszczona oferta - Gminny Dzień Strażaka 2017 - czytaj

Tryb pozakonkursowy (OSP Borzymy) (2)

Tryb pozakonkursowy 2017 KORONA Jadów (3)

Tryb pozakonkursowy 2017 (4)

Program współpracy na rok 2018

Pozakonkursowe oferty realizacji zadania publicznego 2018

Program współpracy na 2019

Komunikat Wójta Gminy Jadów - zadanie publiczne NGO

Program współpracy 2020

  • Zarządzenie o konsultacjach praogramu na 2020 - zobacz
  • Projekt Uchwały (z Programem współpracy)  - zobacz
  • Formularz konsultacyjny - zobacz

Tryb pozakonkursowy 2019

Program współpracy 2021

LINKI

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

NASI GOŚCIE

Naszą witrynę przegląda teraz 1700 gości 

NAPISZ DO NAS

Jeśli chcesz zamieścić ogłoszenie na naszej stronie, wyślij je na maila
justyna.winnicka@jadow.az.pl